جواهر ماهی آفریقایی

نام علمی:
Hemichromis bimaculatus
نام عمومی:
جواهر ماهی آفریقایی
خانواده:
سیچلاید
نوع آب:
آب شیرین
دما:
23 تا 29 درجه سانتی گراد
PH:
حدود 7
KH:
خنثی با سختی متوسط
خاستگاه:
حوضه های آبریز نیل، نیجر و کنگو در آفریقا
در حال آماده سازی
جواهر ماهی آفریقایی

اطلاعات کلی:

جواهر ماهی یا جول فیش آفریقایی یکی از زیباترین و در عین حال پرخاشگر ترین گونه های سیچلاید است. اگر چه اولین ماهی از این نوع، بیماکولاتوس بود که سال ها پیش به بازار معرفی شد، اکنون گونه های دیگری از این ماهی نیز موجود است. تمام آن ها یک جور رفتار می کنند و نیازهای غذایی یکسانی دارند و از آن جا که منشاء آن ها غرب آفریقاست، آب های اسیدی تر و نرم تری نسبت به سیچلاید های دریاچه های شرق آسیا دارند.

این ماهی بدون شک مناسب آکواریوم های گروهی نیست. در واقع می توان گفت که وقتی جواهر ماهی بزرگ می شود و به خصوص وقتی شروع به تولید مثل می کند، هیچ ماهی دیگری را نمی توان با او در یک تانک گذاشت. با این همه، زیبایی و رفتار خاصش آن قدر با ارزش بوده است که خیلی از آکواریوم دارها را به فکر یک آکواریوم جداگانه برای نگه داری از جواهر ماهی بیندازد.

تولید مثل جواهر ماهی ها مانند سیچلاید های دیگر است. به این ترتیب که حجم زیادی تخم را در سطحی صاف کف آکواریوم می ریزند و از آن ها در برابر هر موجودی که قصد نزدیک شدن داشته باشد دفاع می کنند.

در زمان جفت گیری رنگ این ماهی ها خیره کننده می شود. بخش های قرمز به شدت پررنگ می شوند و رنگ های دیگر دست کمی از یک اثر هنری ندارند. ظاهر شدن این رنگ های زیبا اولین نشانه ی آغاز جفت گیری است. همچنین در این دوره ماهی شروع به شخم زدن کف آکواریوم می کند. از آن جا که این رفتار غریزی ماهی در دوران جفت گیری است، در این مدت حتما خاک زیاد و تعدادی سنگ صاف و بزرگ در اختیار ماهی قرار دهید و اجازه دهید ماهی خودش آن ها را در جای مناسب و دلخواهش قرار دهد. در این مرحله نباید زیاد به فکر گیاهان آکواریوم باشید چون کاری از دست شما بر نمی آید.

بعد از فراهم شدن جای مناسب هر دو ماهی مجموعه ای از رفتار های جفت گیری شامل قفل کردن فک ها و کشتی گرفتن را از خود نشان می دهند تا بالاخره شروع به تخم ریزی کنند. این جا وقتی است که آن ها اجازه ی حضور هیچ ماهی دیگری را داخل تانک نمی دهند.

تغذیه ی این ماهی ساده است، چرا که اکثر غذاهای پولکی و منجمد را می پذیرد. همچنین غذای گوشتی با طبع این ماهی بسیار سازگار است پس سعی کنید حتما قطعات میگو و ماهی برایش فراهم کنید.

توضیحات

با توجه به اين كه موجودي ماهي ها و ريف ها و همچنين قيمت آن ها متغير است، شما مي توانيد در صورت تمايل به خريد، سفارش خود را در قسمت "نظر شما"، انتهاي همين صفحه، ثبت بفرماييد. لطفا در قسمت توضيحات حتماً شماره تماس خود را مرقوم فرماييد. در اسرع وقت جهت پيگيري سفارش و هماهنگي هاي لازم، با شما تماس گرفته مي شود.​

سایر تصاویر:

# # #

نظر شما؟